Uşak Üniversitesi Öğrencileri için Şifre Alma/Yenileme Süreci

 

 

                Üniversitemizin öğrencilerinin İnternet Erişimi, Öğrenci Bilgi Sistemi, Ortak Dersler ve diğer üniversite şifresi ile sunulan hizmetlere erişiminin tek ve aynı şifre ile kullanılması amacıyla Merkezi Şifre Sistemi kurulmuş; şifre yenileme işlemi için https://kimlik.usak.edu.tr adresinde öğrenciler için bir alan oluşturulmuştur. Aşağıda şifre yenileme sürecinin nasıl yapıldığı görsellerle birlikte anlatılmıştır.

1) kimlik.usak.edu.tr adresine erişim:

Bilgisayar veya Cep telefonunuzda Web Tarayıcıdan (Chrome, Safari, Firefox, Internet Explorer gibi) kimlik.usak.edu.tr adresine erişmeniz gerekmektedir. Bunun için tarayıcının adres kısmına “kimlik.usak.edu.tr” yazmanız yeterlidir.

2)      Açılan sayfada Okul Numarası kısmına resimde de gördüğünüz gibi okul numaranızı yazmalısınız. Kayıtlı E-posta kısmı ise Öğrenci Bilgi Sistemine kişisel e-posta adresi olarak kayıtlı “1.Eposta” alanında yazan adresinizdir. (@gmail.com, @hotmail.com gibi bir adres olmalıdır.)

Bu adres Üniversitenin öğrencilere verdiği e-posta adresi değildir. (Üniversiteden aldığınız e-posta adresi ise değiştirmeniz gerekmektedir.)

 

3)      Eğer Öğrenci Bilgi Sisteminde kayıtlı olan e-posta adresinizi bilmiyorsanız veya erişemiyorsanız bölümünüzün/faküültenizin Öğrenci İşlerine bakan kişisine giderek Öğrenci Bilgi Sisteminde bu alanı güncel ve kullandığınız bir e-posta adresi ile değiştirmesini istemelisiniz.

 

4)      “E-Posta adresime kod gönder” tuşuna tıkladığınızda “Kayıtlı E-Posta Adresi” alanında yazdığınız e-posta adresi doğru ise bir e-posta gönderilecektir. Sayfanın üstünde yeşil uyarı mesajını gördüğünüzde e-posta adresinizi kontrol ediniz.

 

5)      Bu E-posta içerisinde yeni bir şifre tanımlamanızı sağlayacak bağlantı (link) bulacaksınız. Gelen e-posta adresinde “buraya tıklayarak” yazan yere tıklamalısınız. Eğer e-posta talebinin üzerinden 1 saat geçmiş ise başa dönerek işlemleri tekrarlamanız gerekmektedir.

 

6)      Bağlantıya tıkladığınızda tekrar kimlik.usak.edu.tr adresi açılacak ve bu sefer sizden yeni şifrenizi iki kere isteyecektir. İki kısma da aynı şifrenizi yazmanız gerekmektedir.

Yazacağınız şifre isminizi veya soyisiminizi içermemelidir!

En az 8 karakterden oluşmalıdır!

Harf, Rakam ve en az bir işaretten ( + * ? % & gibi) oluşmalıdır!

 

 

7)      “Şifremi değiştir” tuşuna tıkladıktan sonra yeşil bir uyarı alırsanız şifreniz değişmiş olacaktır. Kırmızı bir uyarı halinde şifrenizi tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir.

 

04 Aralık 2019