COVİD-19 PANDEMİ DÖNEMİNDE YAPILAN ÇALIŞMALARIMIZ

 

            Yüksek Öğretim Kurumu Başkanımız Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın 26.03.2020 tarihinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Yükseköğretim kurumlarında 2019 – 2020 bahar yarıyılının uzaktan öğretimle tamamlanacağı, ilgili yarıyıl için yüz yüze eğitim yapılmayacağı açıklanmıştı. Yapılan bu açıklama üzerine Üniversite olarak hızlı bir aksiyon alıp tüm dersleri uzaktan eğitim sistemine aktardık (Google Classrom ve Google Meet) ve 30.03.2020 tarihi itibariyle üniversitemizde eğitim hayatının online olarak devam etmesini sağladık.

2019-2020 dönemi sonlandıktan sonra yeni dönem başlangıcına kadar ki geçen süre içerisinde, Üniversitemiz bilişim altyapısını güçlendirip üniversitemize ait Uzaktan Eğitim Sistemi Daire Başkanlığımız bünyesinde hazırlanmıştır. Ayrıca bu süre içerisinde üniversitemiz altyapı hızı 800 Mbps’dan 2500 Mbps’a çıkarılması sağlanmıştır. Bu dönemde Daire Başkanlığımız bünyesinde Uzaktan Eğitim Sistemi için birçok yazılım yazılmıştır.

2020-2021 güz ve bahar yarıyılı üniversitemiz Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinden devam etmiştir.

 

 

 Daire Başkanlığımız tarafından kurulan Uzaktan Eğitim Sistemine ait ekran görüntüleri.

 

 

 

 

 

 

 

 Öğrencilerin uzaktan eğitimlerine devam edebilmeleri amacıyla aynı anda 8000 öğrencinin canlı ders yapmasına imkan sağlayan uzaktan eğitim altyapısı oluşturuldu.

 

 

 

  Canlı dersleri takip edemeyen öğrenciler için Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinde derslerin kaydedilmesi sağlandı.

 

 

 

 

   Pandemi döneminde internet altyapısı hızı 800 Mbps ‘den 2500Mbps ‘ ye çıkarıldı.

 

 

   Öğrencilerimizin Uzaktan Eğitim Sisteminde yer alan derslerine kayıtlanmaları, Akademisyenlerimizin sınıf yoklamalarını takip edebilmeleri ve sınav haftasında ilgili sınav sistemlerine erişebilmeleri için UDKS (Uzaktan Eğitim Ders Kayıt Sistemi) yazılımı geliştirilmiştir.

 

Öğrenci Modülü;

 

Öğrencilerin online olarak takip edecekleri dersler için gerekli ders kayıtlanmalarını yaptıkları sistem. Öğrenciler UDKS üzerinden ders kayıtlarını yapabilir ve sınav dönemlerinde sınav bağlantılarını tıklayarak sınava katılabilir.

 

 

 

 

Akademisyen Modülü;

 

Akademisyenlerin sistem üzerinde tanımlı derslerinin bilgilerini takip edebildiği, öğrencilerin ders kayıtlarını takip edip gerekirse öğrenci listesinde değişiklik yapabildiği, telafi dersleri, sınav oluşturma, yoklama takibi gibi işlemlerin yapıldığı sistem.

 

 

Online sınav programı yazılımı hazırlanmıştır.

 

 

Bu yazılım sınav haftalarında sınav sistemi üzerinde yoğunluk oluşmasını engellemek ve öğrencilerin sınavlarının başlamasına 10 dakika kala sisteme giriş yapmalarını sağlamak amacıyla yazılmıştır.

 

 

 

 

  Üniversitemiz personellerinin pandemi döneminde toplantılarını uzaktan yapabilmesini sağlamak amacıyla online toplantı sistemi oluşturulmuştur.

 

 

 

 

Öğrencilerimizin kampüs girişlerinde hes kodu sorgulaması sırasında yoğunluk yaşamaması için öğrenci kimlik kartlarından turnikelerde sağlık bakanlığıyla entegre hes kodu doğrulaması sağlayan nizamiye giriş yazılımı geliştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 


Oluşturma: 08 Ekim 2021